Göbekli Cami Halısı Nedir

Göbekli Cami Halısı Nedir

Cami halıları içerisinde önemli bir yere sahip olan göbekli cami halısı, tanım gereğince ‘’Göbekli’’ ön kelimesini almaktadır. Bu halı tipinde göbekli tanımının yer almasının sebebi, halının tam göbek olarak tanımlayabileceğimiz bölgesinde, caminin iç mimarisiyle paralellik göstermekte olan gösterişli bir desen bulunur. Bu desenin büyüklüğü elbette ki caminin iç mekanının büyüklüğüyle doğrudan ilişkilidir.

Saflı cami halısı, göbekli olan modellerin tam tersi olarak karşımızda yer alır. Herhangi bir biçimde desen bulunmaz. Düz bir renkten ibarettir. Ama boyut olarak birbirlerine benzerler. Göbekli cami halısının boyutları, taban alanı büyük olan geniş iç mekana sahip camilerle uyumlu şekilde üretilmektedir.

Aynı şekilde göbekte yer almakta olan desenin boyutu da tabii ki caminin iç mekanıyla uyum göstermektedir. Desen modelleri ve boyutları değişmektedir. Burada yer alan oran değişimleri, halının türünü belirlemektedir. Tabii ki her ne kadar boyutları, boyutlarına bağlı olarak modelleri birbirlerinden farklı olsa da, bu halı modelinde en az 5-6 metrekarelik alanda desen işlenmektedir.

Desenlerin şekli büyüklüğü, halının rengi gibi seçenekler caminin iç mimarisinin incelenerek karar verilmesini gerektirmektedir. Çok büyük camilerde doğal olarak çok daha büyük desenlerle iç mekana uyum sağlanmaktadır. Aynı şekilde küçük desenlerin yer almasıysa, nispeten daha küçük olan iç mekana sahip camilerde geçerli görülebilecek bir durum olarak karşımızda bulunmaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Döşenmiş Banyo

Döşenmiş Banyo

Doğa ve Şehir Manzarası Bir Arada

Doğa ve Şehir Manzarası Bir Arada

Konya’nın En Köklü Firması Enkay İnşaat

Konya’nın En Köklü Firması Enkay İnşaat

Bahçeşehir Şehir İçi Evden Eve Taşıma

Bahçeşehir Şehir İçi Evden Eve Taşıma

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir