İş Güvenliği Önemi ve Mevzuatı

İş Güvenliği Önemi ve Mevzuatı

Ülkemizde son dönemde meydana gelen iş kazaları, bu konuya firmaların dikkat etmesine sebep olmuştur. Bu da izmir osgb ve aydın osgb firmalarının oldukça fazla talep görmelerine sebep olmuştur. Soma’da yaşanan trajedik olayın ardından yakın çevrede bulunan firmalar kendi işçilerinin güvenliklerini sağlamak amacıyla osgb firmalarına başvurmuşlar ve kendilerine en uygun firma ile bir anlaşma oluşturmuşlardır.

Bu osgb firmaları, büyük kuruluşların işçilerinin güvenliğini sağlamakla hükümlüdür. İşyerlerine bir iş yeri hekimi ve bir iş güvenliği uzmanı temin ederler. İş güvenliği uzmanı işçilerin başına gelmesi olası olan kazaları tespit etme ve minimuma indirecek önlemler almak ile görevlidir. İş yeri hekimleri ise iş yerinde meydana gelebilecek acil durumlarda işçinin hayati fonksiyonlarını korumak ve acil müdahale de bulunmak ile görevlidir. Bu sayede işçilerin erken müdahale ile hayatlarının kurtulma şansı yükselebilir. İş yerlerinde iş güvenliği uzmanın bulunması son yasalar ile zorunlu hale gelmiştir. Artık işçilerin hayati güvenliği yasalar ile korunmaktadır. İşçilerin başına bir şey gelmesi durumunda iş veren işçiye ve ailesine yüklü tazminatlar ödemek ile hükümlü olurlar. Bu da olası bir durumda ailelerin hayatlarını sürdürebilmelerini sağlar.

Aksi taktirde ailenin hayatını sürdürmesi oldukça zor olur ve annenin hem eve bakılması hem de çocuklarını okutması gerekir. Bu durumu bekleyemem ve hazırlık olmayan aileler yardım gelmemesi durumunda oldukça zor zamanlar geçirirler. Bu tip vakalara maruz kalmamak için gerekli önlemeleri hepimiz almalıyız.

sponsor reklam

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir